Jačanje bilateralne suradnje s Norveškom u Zelenoj tranziciji

Bilateralna suradnja u području održive prerade nusproizvoda iz područja akvakulture i ribolova

Nositelj inicijative: Zadarska županija

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 30.03.2024. godine

Vrijednost ugovora: 98.071,00 EUR

Glavni cilj inicijative bila je suradnja s norveškim stručnjacima SINTEF Ocean AS i Nofima AS radi razmjene znanja, podataka i najboljih praksi te pronalaženje najekonomičnijeg načina zbrinjavanja nusproizvoda ribljeg porijekla, a sve u svrhu razvoja konkurentnog, održivog i otpornog ribarstva i akvakulture. Osim s norveškim partnerima inicijativa se provela u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Jedan od glavnih rezultata inicijative bilo je Izvješće o održivom gospodarenju nusproizvodima riblje industrije i akvakulture (Report of the sustainable management of by-products of the fish industry and aquaculture) koje je izrađeno u suradnji sa svim partnerima i vanjskim stručnjacima. Na kraju inicijative osnovana je Bilateralna stručna skupina za akvakulturu i ribarstvo kako bi se osigurala dugoročna održivost inicijative.

Suradnja za unapređenje akvakulture u Norveškoj i Hrvatskoj – COADVANCE

Nositelj inicijative: Sveučilište u Zadru

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 19. ožujka 2024. godine

Vrijednost ugovora: 90.000,00 EUR

Cilj inicijative bio je identificirati na koji način Hrvatska i Norveška mogu doprinijeti povećanju kapaciteta održive akvakulture, implementacijom novih inovativnih i pametnih tehnologija i ideja te unapređenjem vještina, a proveo se u suradnji s norveškim partnerom  UiT The Arctic University of Norway. Korištenjem rezultata i znanja stečenih kroz provedbu zajedničkih treninga, radionica, posjeta i sastanaka postignut je snažan okvir za buduću suradnju vezanu uz održivu akvakulturu.

Akademsko osoblje obje institucije sudjelovalo je u izradi bijele knjige o akvakulturi, strategije buduće suradnje dviju institucija, izradi dva članka u Lanterni – glasniku Sveučilišta u Zadru, izvješća o akvakulturi u Norveškoj i Hrvatskoj te 4 biltena.

COOPwind – bilateralna suradnja za proizvodnju energije na moru

Nositelj inicijative: IRENA- Istarska Regionalna Energetska Agencija d.o.o. 

Trajanje: 1. svibnja 2023. do 30. travnja 2024. godine

Vrijednost ugovora: 99.920,40 EUR

Zbog regionalnih specifičnosti Istarske županije, u sklopu COOPwind inicijative, Istarska županija i IRENA pokrenule su proces definiranja modela uključive pučinske vjetroelektrane, koji nije fokusiran na maksimiziranje proizvodnje električne energije već na maksimiziranje zbroja proizvodnih učinaka svih dostupnih plavih ekonomskih sektora na dotičnom području kao i zaštitu i poboljšanje stanja morskog ekosustava te je samim tim prihvatljiv i poželjan za sve dionike. U sklopu inicijative izrađene su Smjernice za planiranje razvoja uključive pučinske vjetroelektrane, a bilateralna suradnja ostvarena je s norveškim partnerom Stiftelsen Seed Forum Norway.

Plavo- zeleni krug

Nositelj inicijative: GTF- Inicijativa za održivi rast

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 19. svibnja 2024. godine

Vrijednost ugovora: 85.153,98 EUR

U sklopu projekta proveden je niz aktivnosti s ciljem povećanja kapaciteta lokalnih dionika i zajednice u Ličko-senjskoj županiji za održivi razvoj kroz principe kružnog gospodarstva. Aktivnosti su uključivale mapiranje dionika iz područja kružnog gospodarstva i osnivanje Radne skupine za kružno biogospodarstvo Ličko-senjske županije. Zainteresirani dionici iz javnog, privatnog i civilnog sektora imali su priliku sudjelovati u treninzima jačanja kapaciteta,  a deset hrvatskih predstavnika sudjelovalo je na studijskom putovanju u Norvešku gdje su predstavljali Ličko-senjsku županiju i upoznali se s norveškim primjerima dobre prakse. Kako bi i širu javnost senzibilizirali za ovo područje, održano je šest kampova u Ličko-senjskoj županiji namijenjenih mladima i ženama koji se žele upoznati s konceptom i praksama kružnog gospodarstva.

Inicijativa je provedena u suradnji s Ličko-senjskom županijom te norveškim partnerom International Development Norway Association.

Učinkovito korištenje obnovljive energije na hrvatskim otocima

Nositelj inicijative: Tehnički fakultet, Sveučilište u Rijeci

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 30. svibnja 2024.

Vrijednost ugovora: 99.268,13 EUR

U sklopu projekta provelo se istraživanje mogućih načina korištenja obnovljivih izvora energije na hrvatskim otocima kao i identificiranje pripadajućih izazova uz razmjenu iskustava s norveškim partnerima NORCE Norwegian Research Centre AS što je rezultiralo izradom izvješća „Analiza trenutnog stanja i potencijala iskorištavanja obnovljivih izvora energije na hrvatskim otocima“. Osobit naglasak je stavljen na zaštićena područja na Hrvatskoj obali kao i važnosti turizma u navedenom kontekstu. Završni skupovi omogućili su povezivanje znanstvenih ustanova s predstavnicima lokalnih zajednica, udruga, organizacija i tvrtki koje djeluju u području obnovljivih izvora energije kao i povezivanje istih s norveškim partnerima u svrhu definiranja budućih mogućnosti suradnje i približavanja znanstvenih institucija potrebama šire zajednice.

Strategija sanacije „brownfield“ lokacija obalnog područja bazirana na očuvanju ekosustava

Nositelj inicijative: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 19. ožujka 2024. godine

Vrijednost ugovora: 99.280,00 EUR

Cilj  inicijative je bio razvoj i razmjena dobrih praksi u području oporavka brownfield područja s posebnim osloncem na ekosustavna rješenja. Ovakav pristup omogućuje očuvanje morskih područja kao i potencijal za zeleni i održivi turizam na revitaliziranim područjima. Uključujući mjesnu samoupravu u Hrvatskoj, inicijativa je doprinijela osnaženju lokalne vlasti te povećala kapacitet za suradnju sa stručnjacima, te ujedno doprinijela smanjenju ekoloških, ekonomskih i društvenih neujednačenost u području Europe. Inicijativa se provela u suradnji s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Udrugom za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Općinom Dugi Rat te norveškim partnerom University of South-Eastern Norway.

Razmjena tehnoloških inovacija u plavoj ekonomiji između regije Dalmacije i Trøndelag

Nositelj inicijative: Sveučilište u Splitu

Trajanje: 20. ožujka 2023.  do 31. srpnja 2024. godine

Vrijednost ugovora: 100.00,00 EUR

Primarni cilj inicijative OTIMEDT je bio uspostaviti bilateralnu suradnju među dionicima plave ekonomije između regije Trøndelaga u Norveškoj i Dalmacije u Hrvatskoj. U sklopu inicijative Sveučilište u Splitu, u suradnji s  norveškim partnerom Trondheim Tech Portom, izradilo je izvješće o tržišnoj razmjeni (Market Exchange Report) koje istražuje mogućnosti povezivanja dionika iz ovih dviju regija, temeljeno na analizama iz izvješća o dionicima ekosustava oceanske tehnologije, koje su izrađene tijekom trajanja inicijative. Osim toga, izvješće se oslanja na virtualne događaje koji su okupili hrvatske i norveške dionike tijekom 2024. godine, kao i na događanja uživo u Splitu i Trondheimu. Ovi susreti uključivali su B2B sastanke te posjete tvrtkama, organizacijama i proizvodnim pogonima u obje regije. Izvješće donosi uvid u trenutačno stanje tržišta za obje regije, te pregled najboljih praksi, tehnologija i pristupe u sektoru plave ekonomije, kao i izazove i prilike s kojima se suočavaju dionici u obje regije.

Monitoring morskih ekosustava korištenjem daljinske detekcije

Nositelj inicijative: Fakultet Građevinarstva, arhitekture i geodezije, Sveučilište u Splitu

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 29.ožujka 2024. godine

Vrijednost ugovora: 99.810,05 EUR

Inicijativa je primarno usmjerena na istraživanje potencijalnih primjena multifunkcionalnih modela u podršci pomorskom prostornom planiranju u Hrvatskoj i Norveškoj, uzimajući u obzir ljudski utjecaj i klimatske izazove. Ti modeli koriste višeparametarsku i višeslojnu detekciju pokazatelja zdravlja priobalnih ekosustava. Među svojim različitim aktivnostima inicijativa je ispitala potencijalno korištenje podataka satelitskih opažanja iz europskih Copernicus servisa za podatke u svrhu optimiziranja parametra i pokazatelja koji trebaju biti izmjereni, smanjujući tako troškove. Norveški partner u inicijativi je NERSC (Nansen environmental and remote sensing center).

Osnaživanje neksusa voda-energija-hrana uključivanjem bioraznolikosti i osviještenosti za klimatska pitanja

Nositelj inicijative: Prirodoslovno- matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 31. ožujka 2024. godine

Vrijednost ugovora: 61.097,50 EUR

Glavna svrha inicijative je bila podići svijest stručnjaka iz različitih sektora te brojnih drugih dionika o važnosti bioraznolikosti i ekosustava u kontekstu klimatskih promjena u neksus sustavima (tj. u sustavima voda – energija – hrana – klima – bioraznolikost) u narednim desetljećima. Osim toga, inicijativa je promovirala neksus pristup u regijama gdje je njegovo financiranje ispod europskih standarda te potaknula sudjelovanje nedovoljno zastupljenih dionika, posebno mladih stručnjaka za biološku raznolikost i klimu. Inicijative se provela u suradnji s norveškim partnerom Norwegian University of Life Science (NMBU).

Fleksibilni i pametni energetski sustavi za dekarbonizaciju zgrada

Nositelj inicijative: Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 31. ožujka 2024. godine

Vrijednost ugovora: 100.000,00 EUR

Cilj inicijative, provedene u suradnji s norveškim partnerom SINTEF Energy Research,  je razmjena znanja i iskustava u području ekološki prihvatljivih tehnologija, dekarbonizacije zgrada, inovativnih energetskih tehnologija te uspostave dugoročne istraživačke, obrazovne i tehničke suradnje.  Kroz različite aktivnosti poput studijskih posjeta, sastanaka i stručnih radionica, norveški partner je podijelio svoja stručna znanja sa nositeljem inicijative o implementaciji ZEB (Zero Emission Buidlings) koncepta i koncepta pametnih zgrada koje su primijenili u svom ZEB laboratoriju u Trondheimu. Sveučilište u Zagrebu Geotehnički fakultet je podijelio svoja iskustva u modelima energetskih usluga i razvoju politika, a poseban naglasak bio je na aktivnostima modernizacije i dekarbonizacije zgrade fakulteta u Varaždinu. Studenti Geotehničkog fakulteta su također aktivno sudjelovali u različitim aktivnostima te je kroz niz online gostujućih predavanja istraživača iz SINTEF-a ovim projektom unaprijeđena i nastavna djelatnost na fakultetu.

Dodatno, izrađena su i dva tehnička rješenja za zgradu Geotehničkog fakulteta.

Poticanje energetske tranzicije i kapaciteta otpornosti na otocima

Nositelj inicijative: Grad Cres

Trajanje: 20. ožujka 2024. godine do 30. travnja 2024. godine

Vrijednost ugovora: 99.438,00 EUR

Cilj inicijative je bio povećati kapacitete stručnjaka, lokalnih vlasti i cjelokupne zajednice u području zelene tranzicije razmjenom iskustava i najboljih praksi između hrvatskih i norveških partnera, s ciljem održivog načina života na otoku. Tijekom provedbe inicijative  provedeno je šest aktivnosti usmjerenih na primjere dobre prakse u području zelene tranzicije koje su uključile lokalne javne i poslovne dionike, kao i akademske organizacije koje uključuju profesore i studente. Zajednička suradnja rezultirala je potpisivanjem memoranduma o  razumijevanju između Østfold University Collegea, norveškog partnera u inicijativi, s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci te Fakultetom strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Memorandumi o razumijevanju predstavljaju prvi formalni korak za nastavak i unapređenje suradnje u akademskom sektoru koji bi mogao razviti inovativna rješenja za stvarne potrebe otočnih općina i gospodarskih društava.

Transformacija u poljoprivredi u uvjetima ubrzanih klimatskih promjena: Bilateralna suradnja u obrazovanju i istraživanju između Norveške i Hrvatske

Nositelj inicijative: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek

Trajanje: 20. ožujka 2023. do 19. travnja 2024. godine

Vrijednost ugovora: 96.899,93 EUR

Cilj bilateralne inicijative bio je uspostaviti platformu za suradnju kako bi se olakšala razmjena znanja i zajedničko stvaranje inovativne i transformativne poljoprivrede s malim ulaganjima kao odgovor na hitnu potrebu za održivim rješenjima u uvjetima klimatskih promjena. Inicijativa je okupila stručnjake i istraživače iz različitih institucija kako bi razvili održive poljoprivredne prakse koje zahtijevaju manje resursa i mogu se prilagoditi promjenama u okolišu. Provedeno je opsežno terensko istraživanje, objavljeno je ukupno osam znanstvenih radova te je formirana platforma za suradnju između Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek i norveškog partnera Norwegian University of Life Sciences (NMBU). Navedena platforma nastavit će olakšavati razmjenu znanja i zajednički razvoj inovativnih poljoprivrednih praksi s malim ulaganjima, u svrhu održivih rješenja u uvjetima klimatskih promjena.

Zajedno za zelenu, konkurentnu i uključivu Europu